Soya Yağı Fiyatı

17:55:01
34.55
% 1.2899
Alış:34.55
Satış:34.56
Önceki Gün Kapanış:34.11

Anlık Soya Yağı Grafiği

Anlık Grafik

Soya Yağı Hakkında Bilgi

Soya yağı, dünyanın en çok tüketilen bitkisel yağıdır. Birçok sektörde kullanılan yağ, soya fasulyesinden üretilmektedir. Bu nedenle iki ürün de hem sektörel hem de finansal açıdan çok değerlidir. Buna karşın soya yağının zararlı olduğu söylemleri, tüketimini düşürmüş ve fiyatları büyük kayıp göstermiştir.
Soya yağı; ham, nötralize ve yemeklik tipleri ile ticaret borsalarında işlem gören bir enstrümandır. Ham soya yağı, küresel piyasalarda en yüksek işlem hacmine sahip olan türdür. Sanayide kullanımı ve önemli bir madde olması nedeniyle finansal piyasalarda da değerli bir emtiadır.

Yüksek volatilitesi ile finans piyasalarında yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Soya yağı fiyatları; soya fasulyesinin üretimi etkileyen tüm faktörlere bağlı olarak dalgalanır. Aynı zamanda yağın işlenmesi, üretilmesi, depolanması ve saklanması da fiyatlarında dalgalanmaya neden olabilir.

Özel ürün borsalarında ve türev piyasalarda işlem gören soya yağı, US Soybean Oil CFD (USSBO) koduyla takip edilebilir. Ayrıca dünyanın en büyük vadeli işlem ve emtia borsası olan CME’de işlem görmektedir. Ülkemizde ise forex piyasası aracılığıyla soya yağına yatırım yapılabilir.

Soya yağının vadeli işlem kontratları, 60 bin pound (yaklaşık 27 bin kilogram) büyüklüğe sahiptir. ABD ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde sağlıklı ve besleyici özellikleri ile ilgi görmesi, değerli bir enstrüman olmasının sebebidir. Ek olarak biyodizel gibi alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşması da değerli olmasının nedenleri arasındadır. Dolayısıyla vadeli işlem sözleşmeleri de yüksek bir işlem hacmiyle alıcı bulmaktadır.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.