Portakal Suyu Fiyatı

19:10:19
114.23
% 0.6431
Alış:113.73
Satış:114.73
Önceki Gün Kapanış:113.5

Anlık Portakal Suyu Grafiği

Anlık Grafik

Portakal Suyu Hakkında Bilgi

Portakal suyu, spekülatif işlemlerden para kazanmak isteyen yatırımcılar için dikkat çekici bir enstrümandır. Küresel piyasalarda her geçen gün artan işlem hacmi ise bunun kanıtıdır. Spekülatif amaçlı tercih edilmesi de yüksek işlem hacmi, popülerliği ve geniş alana yayılmış bir ürün olmasından kaynaklanır.
ABD’de ticari olarak birçok farklı tatlı portakal türü yetiştirilir. Bunlar; Hamlin, Jaffa, Göbek, Ananas, Kan Portakalı ve Valencia’dır. Ekşi portakallar ise marmelat gibi gıda ürünlerinden kullanılırken, likör yapımına da söz konusu olur.

Dünyanın en çok tüketilen ürünlerinin başında gelen portakal suyu, türev piyasalarda işlem görür. Dünyanın en büyük vadeli işlem borsası olan ICE Futures, portakal suyu vadeli işlem sözleşmelerini barındıran yerdir. US Orange Juice CFD (USOJU) kodu ile işlem gören sözleşmeler, bir türev araç olarak yüksek işlem hacmine sahiptir.

Vadeli işlem borsalarında işlem gören portakal suyu, milyarlarca dolarlık bir endüstrinin parçasıdır. Perakende sektöründe tüketiciye sunulan portakal suyu, donmuş konsantre halindedir. Bu ise vadeli işlem piyasalarında FCOJ kodu ile işlem gören bir diğer yatırım aracıdır.

Portakal suyu fiyatları; ekim ve hasat aşamalarından işlenmesine, depolanmasına ve perakendecilere kadar birçok faktörden etkilenir. Portakal suyu fiyatı en çok hava koşulları, hastalıklar, tüketici talebi, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) üretim tahmini ve gıda güvenliği endişelerine göre belirlenir.

USDA, her yıl Ekim ayında portakal üretimini öngören tahminlerini yayınlar. Uydu görüntüleri ve tarımsal verim tahmini için modern yöntemler, bunu öngörülebilir hale getirmiştir. Bu nedenle son yıllarda hata payı en aza indirilmiştir.

Dünyanın en büyük portakal suyu üreticisi olan Brezilya’dan gelebilecek tedarik değişiklikleri, fiyatlardaki oynaklığı artırabilir. Son yıllarda küresel talebin azalmasına rağmen ABD ile Brezilya kaynaklı arz kıtlığı ise fiyatların sabit kalmasına neden olmuştur.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.