Doğal Gaz Fiyatı

09:45:16
2.873
% 0.8424
Alış:2.87
Satış:2.876
Önceki Gün Kapanış:2.849

Anlık Doğal Gaz Grafiği

Anlık Grafik

Doğal Gaz Hakkında Bilgi

Son dönemlerde çevreci girişimler ile birlikte anılan doğalgaz kullanımı, altın çağ olarak nitelendirilen bir dönemin başlangıcı olarak görülmektedir. Bu altın çağda fiyatların nasıl olacağı ile ilgili ise herhangi bir kesinlik bildirecek bir durumun olmadığı da ortada. Talebin ve arzın gün geçtikçe artış göstermesi ile birlikte denge noktasının bulunabileceği başka etkenler araştırılmaktadır.

Doğalgaz fiyatları konusunda belirleyici faktörler eskiden daha az iken, günümüzde farklı faktörlerin söz konu olduğu da görülmektedir. Bu faktörler; hub, borsa, geleneksel olmayan kaynaklar ve LNG gibi kavramlardır. Literatürde doğalgaz fiyatları ile ilgili çalışmalar 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grup “Henry Hub” ve Amerika merkezli çalışmalardır. İkinci grup çalışmalar ise Avrupa kıtasında ağırlıklı olarak yapılan fiyat çalışmalarıdır. Üçüncü ise Asya piyasasıdır ve aralarında en önemlisi olarak Asya görülmektedir.

Doğalgaz fiyatları hakkında yapılan çalışmalar başparmak kuralları denen bir temele dayanmaktadır. 10’a 1 kuralına göre; gözleme dayalı olarak, doğalgaz fiyatları petrol varil fiyatlarının 10’da 1’i civarında seyredeceğine dayalı kestirme bir kuraldır. 6’ya 1 kuralına göre ise; enerji içerikleri bazında Batı Teksas Petrolü (WTI) varil fiyatı ile doğalgaz fiyatı arasında oluşan fiyat çarpanıdır.

Türkiye’de iki sebepten dolayı başparmak kuralları çok geçerli sayılmamaktadır. İki sebepten birincisi petrol fiyatlarının yükselişi ile birlikte bu ilişki kırılmıştır. 2006 yılı sonrasında petrol – doğal gaz fiyat ilişkisi bu kuralların dışına çıkmış sayılmaktadır. İkinci neden ise, Avrupa’daki gaz piyasasında bu tarz bir kural söz konusu değildir. Amerika’da Henry Hub fiyatları bir spot fiyatı belirlerken, Avrupa kıtasında gaz fiyatlarının hemen hepsi petrol ve ürünlerine endekslidir.

Avrupa piyasasının en büyük doğalgaz tedarikçileri, petrol ve petrol fiyatları endeksli fiyatlama biçimi formüllerini kullanmaktadır. Rusya’da, Hollanda’da ve Norveç’te de bu formüller kullanılmaktadır. Avrupa’da doğalgaz fiyatları Amerika’daki Henry Hub kadar likit piyasalarda oluşmadığı için genellikle fiyatlar Fuel Oil, dizel ve benzin değişkenleri arasında sağlam bir ilişkiden meydana gelmektedir.

Avrupa’da vadeli opsiyon ticaretinin yapıldığı gaz hub’ları olmasına rağmen en yüksek likiditeye sahip İngiltere’deki National Balancing Point (NBP) bile petrol piyasaları ile kıyaslandığında oldukça geride kalmıştır.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.