Cumhuriyet Altını Fiyatı

17:21:18
3324
% 2.0571
Alış:3275
Satış:3324
Önceki Gün Kapanış:3257

Anlık Cumhuriyet Altını Grafiği

Anlık Grafik

Cumhuriyet Altını Hakkında Bilgi

Cumhuriyet altını, ülkemizde en çok tercih edilen altın türlerinden birisidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen basılmışlardır. Cumhuriyet altınını sadece Darphane üretebilir. Standartları da yasalarla belirlenmiş olan Cumhuriyet altınları, en karlı türlerden birisidir. Çeyrek altına göre daha yüksek gelirli yatırımcıların tercihini oluşturur.

Cumhuriyet altınları iki farklı türe sahiptir. Üretimi; hep aynı ağırlıkta, ayarda ve kalitede üretilmesi zorunludur. Üretimi gerçekleştiren Darphane, satışını yapmamaktadır. Aynı zamanda külçe altınınız varsa bunu Darphane’ye götürerek Cumhuriyet altını üretilmesini isteyebilirsiniz.

Külçe altınını Darphane’ye götüren kişi, hangi tür Cumhuriyet altını istediğini belirterek üretilmesini isteyebilir. Darphane ise 995/1000 saflıktaki 24 ayar standart külçe altınlardan üretim yapmaktadır.
Cumhuriyet altınının sikke ve ziynet olarak iki farklı türü vardır. Bu her iki grupta da beşer tane tür bulunmaktadır. Beşlik, iki buçukluk, yarımlık, çeyreklik ve birlik olarak hem sikke hem de ziynet olarak 10 farklı Cumhuriyet altını üretimi yapılmaktadır. Her türün ise kendine özgü büyüklüğü, çapı ve ağırlığı bulunmaktadır. Ayrıca 22 ayar olarak üretilirler.

Ziynet ve sikke Cumhuriyet altınlarının birbirinden farklı özellikleri vardır. Örneğin sikkeler, ziynetlere göre daha küçük çaplı ancak daha kalın ve ağırdır. Sikke altınların arka yüzünde cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 rakamı bulunur.

Yatırım amacıyla tercih edilen Cumhuriyet altınları, sikke grubuna ait olanlardır. Çünkü bunlar, ziynet olanlara göre daha kalındır. Ziynet grubuna dahil olan beş altın türünden hangisi bütçenize uygunsa ona göre yatırımınızı yapabilirsiniz.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.