Çeyrek Altın Fiyatı

17:23:22
808.98
% 1.6651
Alış:791.21
Satış:808.98
Önceki Gün Kapanış:795.73

Anlık Çeyrek Altın Grafiği

Anlık Grafik

Çeyrek Altın Hakkında Bilgi

Çeyrek altın, hem hediye hem de yatırım amacıyla en çok tercih edilen altın türüdür. Uzun zamandan beri birikim yöntemi olarak çeyrek altınların yastık altı denen şekillerde saklandığı bilinmektedir. Bu yöntem, yıllardır devam eden bir gelenek haline gelirken, ülkemizde yastık altında saklanan tonlarca altın olduğu tahmin edilmektedir.

Genellikle hediye olarak düğün ve sünnet gibi törenlerde kullanılan çeyrek altın, Türkiye’nin milli yatırım aracıdır. Özellik olarak incelediğimizde 4 tanesi 1 tam altına denk gelir. 1,75 gramdır ve 22 ayar saflıktadır. 1,6065 gram has altından üretilmiştir. Halk arasında çeyreklik, küçük altın olarak da bilinmektedir.

Kuyumcuda satılan çeyrek altının fiyatı, spot piyasada belirlenir. Daha sonra kuyumcunun kendi payını eklemesiyle birlikte satışa sunulmaktadır. Bu nedenle her kuyumcuda farklı bir çeyrek altın fiyatı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında aslında eski ve yeni tarihli çeyreklik diye bir şey söz konusu değildir. Ancak halk arasında yaygınlaşan bu söylem, eski tarihli çeyrek altın fiyatının birkaç lira daha düşük satılmasıyla sonuçlanmıştır.

Eğer birikimlerinizi çeyrek altın ile değerlendirmek istiyorsanız kuyumcularda ve bankalarda işlem yapabilirsiniz. Kuyumcuları tercih ettiğiniz zaman, aldığınız altınları güvenli bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Bunun için kuyumcuların veya kasa hizmeti sunan güvenilir yerleri tercih edebilirsiniz.
Bankalara ise elinizdeki çeyrek altınları götürerek bir altın hesabı açtırabilirsiniz. Daha sonra bu hesaba, düzenli olarak para yatırarak altına dönüştürebilirsiniz. Genellikle gram bazında saklanan bu altınlar, sizin tercihinize göre faiz getirisi de sunabiliyor. Bu olanakları araştırarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.