Buğday Fiyatı

18:19:59
620.88
% -1.7594
Alış:620.75
Satış:621
Önceki Gün Kapanış:632

Anlık Buğday Grafiği

Anlık Grafik

Buğday Hakkında Bilgi

Buğday, uzun vadeli yatırımların kazançlı emtiasıdır. Ülkemizde Borsa İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) aracılığıyla buğday kontratları işlem görmektedir. Ülkemiz yatırımcılarının ilgisini çeken emtia, iki farklı kontrat ile yatırımlara konu olmaktadır.
Sanayide büyük bir yer kaplayan buğday, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri kapsamında değer kazanmaktadır. Buğday fiyatları, kuraklık riski, azalan yağış oranları ve iklim döngüsündeki bozulmanın neden olduğu arz sıkıntıları ile artış göstermektedir.

Buğday üretimi, kış aylarında ekilen tohumların kar altında çimlenmesiyle başlar. 2014 yılında kış mevsimi, üretimini tehlikeye sokmuştur. Bu nedenle hasadın az olacağı söylenmiş ve fiyatlarında yükseliş gözlenmiştir. Üretimin az olacağı beklentileri aynı zamanda yatırımcıları kendine çekmesini sağlamıştır.
Buğday fiyatı; iklimsel değişimler, ekim alanı, rekolte, arz miktarı gibi faktörlere bağlı olarak dalgalanmaktadır. Fiyatlarda görülen bu hareketlilik, spekülatif kazanç peşinde olan yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Yatırımı için ülkemizde VİOP tercih edilirken, küresel olarak forex piyasasında da işlemlere konu olmaktadır.

VİOP’ta işlem gören kontratları; Anadolu Kırmızı Buğday ve Makarnalık Buğday olarak ikiye ayrılmaktadır. Kontratların büyüklükleri 5 tondur ve fiziki teslimat ile işlem görmektedir. Vade sonunda fiziki teslimat, Konya Ticaret Borsası aracılığıyla gerçekleşmektir.

Ülkemizde VİOP işlemlerine aracılık yetki belgesi olan aracı kurumlar vasıtasıyla buğday kontratlarını alıp satabilirsiniz. İşlemleri nasıl yapacağınız konusunda bilgi almak için aracı kurumların ücretsiz eğitimlerine katılabilir ve deneme hesaplarını kullanabilirsiniz. Bunlar sayesinde buğdayın nasıl bir emtia olduğunu, fiyat hareketlerini risk almadan öğrenmiş olursunuz.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.