Benzin Fiyatı

19:25:17
1.0992
% -2.4667
Alış:1.0983
Satış:1.1001
Önceki Gün Kapanış:1.127

Anlık Benzin Grafiği

Anlık Grafik

Benzin Hakkında Bilgi

Benzin, daha genel anlamıyla akaryakıt fiyatları, Petrol Piyasası Kanunu’nda tanımlandığı üzere en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu olan Akdeniz ürün fiyatları ve Amerikan Doları satış kuru takip edilerek belirlenmektedir. Bilindiği gibi petrol piyasalarında ham petrol ve ürünleri Amerikan Doları üzerinden işlem görmektedir. Yurtiçi ürün fiyatları ise ham petrole göre değil, her ürünün Akdeniz piyasasındaki fiyatına göre belirlenmektedir.

Akdeniz piyasasındaki petrol ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen değişiklikler ve dolar kurundaki değişiklikler günlük olarak değerlendirilmektedir. Bu iki faktöre göre oluşturulan yeni fiyatlar ise yürürlülükteki satış fiyatlarına bağlı olarak yukarı veya aşağıya hareket ederek farklılık göstermektedir ve fiyat ayarlamaları yapılmaktadır. Bu yöntemle belirlenen yeni akaryakıt fiyatları EPDK’ya ilgili diğer kamu kuruluşlarına ve müşterilerine olan akaryakıt dağıtım kuruluşlarına gönderilmektedir.

Uluslararası piyasalarda son yıllarda meydana gelen hızlı iniş ve çıkışlar karşısında fiyatların ayarlanma sıklığı piyasa dinamiklerine göre belirlenmektedir. Örnek verilecek olursa; 2008 yılı Temmuz – Kasım aylarında meydana gelen petrol fiyatlarındaki düşüşlerin yaşandığı dönemde, benzin fiyatları 13 kez düşürülmüş, 3 kez arttırılmıştır. Motorin fiyatları da 13 kez düşürülüp 3 kez arttırılmıştır. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde temel ve belirleyici kriterleri, Akdeniz piyasasındaki fiyatlar olmakla birlikte başka maliyet unsurları da bulunmaktadır.

Akaryakıt pompa satış fiyatı ise 3 tane fiyat bileşenini içermektedir. Bunlar;

Rafineri satış fiyatı / İthalat fiyatı
Dağıtıcı şirket / bayi maliyet ve kar payı
Sabit tutarlı ÖTV ve ÖTV dahil olmak üzere yukarıdaki toplam tutar üzerinden hesaplanan KDV.

Yasal Uyarı

Emtia-Fiyatlari.com adresi, finans ve emtia piyasalarında işlem yapacak olan yatırımcılara yönelik bilgi veren bir platformdur. Site içerisinde bulunan hiçbir bilgi, yorum ve tavsiye, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşterileri aralarında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmeleri kapsamında verilen bir hizmettir.

Emtia Fiyatları içinde yer alan yorum ve tavsiyeler, site yazarlarının kendi görüşleridir. Bu görüşler ile sizin mali durumunuz, risk – getiri tercihiniz uyum sağlamayabilir. Bu nedenle yalnızca burada yer alan görüşlere göre yatırım kararı almanız, olumsuz sonuçlar doğurabilir.